Menu Zavrieť

Kratom Maeng Da

Typy kratomu s názvom Maeng Da patrí k najvyhľadávanejším a najpredávanejším. Čo znamená tento exotický názov, ako vznikol a čím sa líši od ostatných vám Kratomania objasní v nasledujúcich odsekoch.

Kde a ako názov vznikol?

V začiatkoch popularizácie kratomu toto meno údajne prvýkrát použila Indonézska kratomová plantáž s názvom “Prvá legálna kratomová plantáž”. Nie je jasné prečo niesla v názve zmienku o zákonnosti, keďže Kratom zatiaľ nebol nijako mimo zákona. Pôvodný strom mal pochádzať z Thajska a vyznačoval sa neobvyklými “rohatými” listami s červenou žilnatinou a vysoko nadpriemernou potenciou. Vďaka štepeniu bolo možné preniesť jeho vlastnosti na ďalšie vyrastené stromy, čo zabezpečilo rýchly nárast objemu zberaného lístia. V niektorých zdrojoch narazíte na nepravdivé zmienky o genetických úpravách, avšak štepenie je plne prírodný proces používaný pri úžitkových i okrasných stromoch celého stáročia.

Nezvyčajné “rohaté” (horned) listy kratomu nesú ďalšie špicaté zakončenia.

Čo znamená názov?

Maeng da (prípadne malaeng da) je thajský názov veľká vodná ploštica mohutnatky indickej, ktorá je v juhovýchodnej Ázii bežne konzumovaná v rade úprav, chuťou vraj pripomína krevety. V Thajsku sú obzvlášť obľúbení samci, ktorí sú vďaka feromónom s korenistou arómou obľúbenou súčasťou nam Phrik, thajskej chilli omáčky pripravované na milión spôsobov.

Mohutnatka indická
Mohutnatka indická dosahuje dĺžky tela až 8 cm
Opekané ploštice mohutnatky
Fritované a opekané ploštice sa predávajú snáď na každom trhovisku

Slabšie žalúdky prepáčia. Okrem svojej veľkosti sú tieto ploštice známe taktiež ako “hrýzanie prstov” (toe biters), pretože nezriedka sa striedajú roly a dravá mohutnatka ochutná kúpajúcich sa turistov. Čo presne majú mohutnatky spoločného s kratomom nie je známe.

Maeng Da v súčasnosti

Kratom Maeng da sa stal tak obľúbený, že sa jeho názov začal široko používať aj pre zber z iných stromov z iných Indonézskych fariem, predovšetkým pre zvýšenie predajnosti. Neexistujú prakticky žiadne naozaj overené informácie o pôvodnom zdroji, takže celý fenomén okolo kratomu Maeng da má nádych urban legiend a niektoré skutočnosti nemusia byť pravdivé.


Btw, tieto hmyzie potvory veda taktiež veľmi dobre lietať…