Menu Zavrieť

Druhy kratomu sa rozlišujú podľa farby

Prečo je Kratom hlavne zelený, červený a biely – zhrnutie poznatkov a exkurzie do šialeného sveta biochémie rastlín (ultimate nerd edition). Čo rozhoduje o jeho farbe a ako tá ovplyvňuje obsiahnuté množstvo alkaloidov?

Rastliny sú zvláštna životná forma. Schopnosťou fotosyntézy, kedy energiou zo svetla pohlteného chlorofylom rozlámu vodu na katióny vodíka, elektróny a odpadový kyslík, kompletne zmenili a ovládli túto planétu. Začalo to vývojom chloroplastu z ulovenej sinice, skončilo okrem iného kratomom. A množstvom iných rastlín, bez ktorých by Zem bola len nudným kusom šutra.

Ak kvetine odtrhnete list, bunky v ňom stále žijú a ďalej v nich prebiehajú biochemické reakcie, tie sú väčšinou ukončené stratou vody – vysušením. Listy kratomu ako vždy zelené rastliny sú tuhé a húževnaté, adaptované na udržanie vody. Odtrhnutý list sa bude snažiť prežiť čo najdlhšie za spotreby uložených zásob.

O farbe kratomu rozhoduje proces sušenia

Ak sa prídete pozrieť do Indonézie na zber listov kratomu a spýtate sa tamojších farmárov, aký druh práve žnú, odpovedia Vám jednoducho “Kratom”. Farebné odrody získavajú z jedného stromu. O farbe totiž rozhoduje proces sušenia, nie farba žilnatiny listov. Tá je u väčšiny rastlín červená, vďaka farbivám podobným tým v čučoriedkach alebo tmavých strapcoch. Farba žilnatiny nemá priamu súvislosť s obsahom účinných látok, rôzne odrody (strain) však môžu mať netypicky sfarbené alebo tvarované listy.

Zelený kratom – green

Zelený variant je výsledkom rýchleho vysušenie, po ktorom ustanú biochemické procesy dobiehajúce v umierajúcich listoch. Zozbierané kratomové lístia sa v sušiarňach za pomocou vetrákov zbavia väčšiny vlhkosti, následne sa dosušia rozprestreté vonku na voľnom vzduchu a slnečnom svite. Získava sa na plantážach v Indonézii, odtiaľ sa dováža niekoľko variantov, ako napríklad tieto:

Bielý kratom – white

Lístie sa suší v sušiarňach s mierným vetraním bez prístupu svetla. Listy postupne strácajú vodu, spotrebúvajú energiu uloženú vo forme polysacharidov (škrobov), následkom toho odbúravajú zelený chlorofyl. Spektrum obsiahnutých alkaloidov sa mení a dochádza k vzniku oxidovaných derivátov mitragyninu (7-hydroxymitragynin a mitragynin pseudoindoxyl), ktoré majú vyššiu potenciu než samotný mitragynin. Z indonézskych plantáží je do Európy dovážaný napríklad v týchto podobách:

Červený kratom – red

U tohto druhu existujú dva varianty sušenia, vďaka ktorým získava svoju červenú farbu:

  1. Hlavnou metódou produkcie červeného kratomu je fermentácia listov prebiehajúce v čiastočne priedušných vreciach za zvýšenej teploty. Silnou aktivitou enzýmov postupne dochádza k deštrukcii buniek, čo spúšťa procesy chemickej obrany, rastliny pri mechanickom poškodení – listy hnednú tak, ako hnedne nahryznuté jablko. Po dosiahnutí žiadaného stupňa fermentácie je lístie z vriec rozprestreté k dosušeniu.
  2. Ďalším možným spôsobom produkcie červených listov je použitie veľmi intenzívneho slnečného svetla alebo ultrafialových žiariviek. Tropické rastliny sú na vysoké dávky UV žiarenia pripravené, ale stále môže dôjsť k ničivému predávkovaniu, ktoré spôsobí poškodenie DNA a vyblednutiu listových farbív (chlorofylov, karotenoidov a ďalších), zostávajú iba hnedočervené oxidované polyfenoly.

Obe tieto metódy vedú ku komplexným chemickým zmenám zahŕňajúcim navýšenie obsahu oxidovaných derivátov mitragyninu, čiastočnej strate horkosti a vzniku špecifického arómu výsledného produktu. V Európe sú známe predovšetkým tieto varianty červeného kratomu:

A čo ďalšie farby?

Aký je žltý Kratom? Údajne vzniká ZMIEŠANÍM bieleho a červeného kratomu pre vyváženie účinkov (prípadne z čisto komerčných dôvodov – zvýšenie predajnosti). Ďalšou možnosťou by mohlo byť čiastočné spracovanie metódami podobnými výrobe červeného kratomu či sezónne zber opadávajúcich listov v suchom období, keď rastliny zhadzujú staré listy pre obmedzenie straty vody. V Európe je známy zlatý Kratom Maeng Da Gold, prípadne žltý Kratom Indo Yellow – je taktiež dostupný v našej ponuke na eshope.

Menej obvyklý hnedý kratom vzniká intenzívnou fermentáciou, kedy je výsledná farba výrazne tmavšia, než farba červených kratomov.

Sú všetky druhy kratomu rovnaké?

Obsah alkaloidov medzi každým farebným variantom sa môže významne líšiť. V nefalšovaných listoch prírodného kratomu sa obvykle hladina mitragynin pohybuje od 0,55% do 1,5%1. Pre ilustráciu tohto rozptylu si jednoducho predstavme, že gram kratomu jedného druhu môže obsahovať 5 miligramov mitragynin, Kým gram iné druhu môže mať 15 miligramov – to je trojnásobný rozdiel!

Naše odporúčanie na záver:

Pri úvahe o nákupe kratomu myslite na to, že nie všetci predajcovia sú svedomití čo sa týka odlíšenia druhov. My sa venujeme problematike kratomu doposiaľ mnoho rokov a po skúsenostiach s mnohými dodávateľmi sme si teraz istí, že ponúkame v sortimente nášho e-shopu kratom z Indonézie tej najvyššej kvality.


1 Alkaloid Profiles and Activity in Different Mitragyna speciosa Strains [online]. Dostupné z: https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/1934578X1801300904