Menu Zavrieť

Čo je kratom

Posledné objednávky prijímame do utorka 7. decembra 2021 10:00

 

Rastlina

Kratom, prvýkrát vedecky popísaný v roku 1839 ako Mitragyna speciosa, je vždyzelený tropický strom z čeľade marenovitých – jeho príbuznými, sú napríklad kávovník, chinínovníka, či u nás rastúci lipkavec; druhové meno speciosa, znamená krásna, ozdobná. Dorastá do výšky až 25 metrov s priemerom kmeňa do 90 cm. Tmavo zelené zašpicatené lesklé listy sú až 20 cm dlhé s výraznou žilnatinou. Drobné žlté kvety vyrastajú vo zväzkoch na koncoch konárov. Oblasťou prirodzeného výskytu sú krajiny juhovýchodnej Ázie – Thajsko, Mjanmarsko, Indonézia, Malajzia, Papua Nová Guinea a iné. Selekciou pestovaných rastlín vznikajú rôzne kultivary s neobvyklým tvarom listov či sfarbením ich žilnatiny.

Tradičná liečivá bylina

V oblastiach prirodzeného výskytu je kratom významnou bylinou tradičnej medicíny. Používanou časťou rastliny sú listy, čerstvé, alebo spracované rôznymi postupmi sušenia a fermentácie. Hlavnými účinkami kratomu sú potlačenie bolesti a únavy, pocity dobrej nálady, zvýšenie chuti do jedla a libida. Listy, alebo výťažky z nich boli tiež používané proti kašľu, hnačke a lokálne na podporu hojenia. V devätnástom storočí bol v Malajzii a Thajsku používaný pri liečbe závislosti na ópiu.

Vďaka svojím stimulačným účinkom je tiež kratom tradične používaný pri monotónnej, či fyzicky náročnej práci, tak ako ďalšie rastliny s podobnými účinkami (kata jedlá, rudodrev koka). Uźivanie kratomu má aj významnú sociálnu rolu, napr. v Thajsku bol tradične ponúkaný hosťom. Ako súčasť legiend a rituálov má tiež duchovno-náboženský význam.

Hlavnými účinnými látkami kratomu sú alkaloidy mitragynin, 7-hydroxymitragynin, a ďalších 25 zatiaľ známych chemicky blízkych alkaloidov. Mitragyniny sú čiastočnými agonistami (“aktivátory”) μ-opioidného receptora; ich chemická štruktúra je však odlišná od makových alkaloidov i syntetických opioidov. Farmakológia účinných látok kratomu je vedecky zatiaľ málo preskúmaná a kratom nie je v modernej medicíne uznávaný ako liek.

Poľnohospodárska plodina

Pestovanie a spracovanie kratomu sa stalo ekonomicky významným hlavne v Indonézii, kde je to umožnené vďaka vhodným klimatickým podmienkam a tolerantnou legislatívou. V súčasnosti poskytujú kratomové plantáže desaťtisíce pracovných miest.


Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás!

Máte otázky týkajúce sa kratomu či nášho obchodu? Neváhajte sa nás anonymne spýtať!

Predmet otázky *

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním zadaných údajov. Tieto údaje slúžia pre komunikáciu s dotazujícím a nebudú poskytnuté tretej osobe.